Konstrukcje fotowoltaiczne gwarantują prosty i bezpieczny montaż

solar-system-2939560_1920

Montaż fotowoltaiki nie musi być trudny. Producenci przygotowali specjalne konstrukcje, które pozwalają na jak najlepszą pracę całego systemu.

Jak działa zestaw fotowoltaiczny?

Wykorzystywanie energii słońca jest coraz chętniej wybieranym alternatywnym źródłem energii. Obecnie w ten sposób pokrywane jest ok. 1,5% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Z paneli słonecznych możemy korzystać praktycznie całym rokiem. Przechwytują one bowiem promienie nawet w pochmurne i chłodne dni. Dzięki temu instalacja o odpowiedniej mocy jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie domu jednorodzinnego w energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny składa się z wielu elementów. Najbardziej rozpoznawalne i najlepiej widoczne są wspomniane już wcześniej panele słoneczne. Panele to moduły ogniw fotowoltaicznych, które przechwytują promienie i zamieniają je w energię elektryczną. Mogą one być zbudowane z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Te pierwsze są najdroższymi modułami na rynku, ale także najlepszymi. Zachowują bowiem wysoką sprawność nawet przez trzydzieści lat. Drugie natomiast są nieco tańsze, ale jakością nie odbiegają od monokrystalicznych.

Falownik i przewody uzupełnią system

Poza panelami równie ważną rolę odgrywają pozostałe komponent. Falownik sieciowy to urządzenie, dzięki któremu możemy wykorzystywać wytworzoną przez ogniwa energię w naszych domach. Odpowiada on bowiem za przemianę prądu zmiennego w prąd stały. Przewody solarne zapewniają bezpieczne połączenia między modułami oraz między modułami a falownikiem. Muszą one być bardzo wytrzymałe. Cały czas są bowiem poddawane czynnikom atmosferycznym, promieniowaniu UV, muszą też być odporne na uszkodzenie mechaniczne. Dlatego żyły produkuje się z miedzi ocynowanej i pokrywa je podwójną izolacją. Dzięki temu nie dojdzie do przypadkowych porażeń prądem czy pożaru.

Konstrukcje fotowoltaiczne – szybki i optymalny montaż

Aby system działał optymalnie i przez długie lata potrzeba także odpowiedniego sposobu instalacji. Producenci przygotowali więc specjalne konstrukcje fotowoltaiczne. Umożliwiają one bezpieczny montaż paneli na dachu skośnym, płaskim oraz na ziemi. W pierwszym przypadku konstrukcja wykorzystuje naturalny kąt dachu. Dwa kolejne są bardzo do siebie zbliżone, ze względu na zerowy kąt powierzchni. Ma to jednak swoje zalety. Dzięki takiej konstrukcji możemy ustawić optymalny kąt nachylenia paneli, który pozwoli nam wytwarzać nawet 5% więcej energii elektrycznej. Dobrze dobrana instalacja z wysokiej jakości elementami posłuży nam nawet trzydzieści lat. Przez ten czas możemy oszczędzić do 50 tysięcy złotych.

Recommended For You

About the Author: kazimierz-dolny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *